Інвалютні кредити: Передумови іпотечного буму в Україні

ДолКредит

Стрімка девальвації гривні в 2014 – на початку 2015 року в комплексі з рядом інших факторів призвели до руйнування третини банківської системи України. У позичальників виникли складнощі з обслуговуванням власних кредитних зобов’язань, як наслідок – мільйони громадян України були позбавлені вільного доступу до своїх заощаджень, очікуючи своєї черги від Фонду гарантування вкладів. Ще у складнішій ситуації виявились юридичні особи, втрати коштів яких на депозитних та поточних рахунках не мали жодного страхового покриття.

Мало не головним винуватцем розорення банків деякі експерти називають валютних позичальників, які набрали у 2006-2008 роках дешеві кредити, а в нинішніх кризових умовах відмовляються їх обслуговувати.

Після фінансової кризи 1998 року завдяки вдалій податковій реформі (з 1999 року було запроваджено спрощену систему оподаткування для малого бізнесу та ряд податкових пільг для аграріїв), приватизації значної частки державних підприємств, удосконаленню правового поля та політичній стабільності, українська економіка зростала на 6-12% щорічно. Населення стало більше заробляти та заощаджувати, а фінансові можливості банків зросли.

Помаранчева революція 2004 року показала всьому світу, що український народ прагне свободи і демократії, а національна економіка – інтеграції у світове економічне співтовариство. В Україну пішли мільярдні інвестиції. Іноземці почали скуповувати наші банки та підприємства, переплачуючи в 3-4 рази від їх номінальної вартості. Також за кошти міжнародних фінансових інституцій почали зводити нові виробничі потужності.

І хоча податковий клімат після 2004 року дещо погіршився (економічно необґрунтоване різке підняття пенсій та соціальних гарантій напередодні Помаранчевої революції змусило державу переглянути раніше надані податкові пільги та відкласти на невизначений час Пенсійну реформу), валовий внутрішній продукт України продовжував зростати до 2008 року, хоча і меншими темпами (рис.1).

ДинамВВП

Ріст залучених у банківську систему від населення й бізнесу коштів, а також інвестовані від нових власників банків – нерезидентів валютні ресурси сприяли надвисоким темпам зростання кредитного портфелю банків саме у постреволюційний період (рис.2).

ДинамКредити

 

Згідно даних Звіту НБУ за 2008 рік кредитний портфель банків у іноземних валютах за той самий період зріс у понад 10 разів, досягши на кінець 2008 року 59.1% від вартості всіх виданих кредитів.

Справа в тому, що зайва ліквідність та висока прибутковість українського кредитного ринку (у європейських країнах ставки за іпотечними кредитами мало де сягали 4-5%, тоді як в Україні валютні кредити пропонувались по 11-14% та більш ніж по 18% у гривні) зваблювала банки видавати кредити навіть без початкового внеску. Тим більше що вартість нерухомості, що передавалась у заставу до того часу теж зростала. Приміром у Києві лише за 2003 рік ціни на вторинному ринку зросли у півтора рази, а до 2008 року – ще у 4 рази (рис.3).

ДинамЦен

І це при тому, що курс долару з 2000 року до середини 2008 року не зростав, а навпаки знизився з 5.4 до 4.8 грн!

Чи могли на той момент виникнути у пересічного громадянина  сумніви, що раптом все зміниться? Адже видимих економічних причин не було: зарплати щорічно зростали, курс стабільний, відсоткові ставки за кредити поступово знижуються на фоні надлишкової пропозиції кредитодавців, уряд рапортує про нові економічні досягнення…

А гривню у серпні 2008 року визнають найгарнішою валютою світу. До речі, 5 років потому наша валюта знову стала переможницею подібного конкурсу (джерело – http://expres.ua/news/2013/08/09/91756-gryvnyu-nazvano-naykrasyvishoyu-valyutoyu-sviti) Закономірно однак!

Щоправда на кінець 2013 року економічних та політичних підстав для фінансового колапсу назбиралось аж за край. Але і тоді ніхто не міг передбачити ще 3-кратного обвалу національної валюти.

Наступні статті за темою:

Інвалютні кредити: Як змусити платити боржників

Інвалютні кредити: Висновки

Комментирование на данный момент запрещено, но Вы можете оставить ссылку на Ваш сайт.

Комментарии закрыты.